Mühendislikte Kadın Komitesi (Orjinal adı:Women in Engineering); Eskiden belirli meslekleri sadece erkeklerin veya sadece bayanların yapabileceği konusunda ayrımlar yapılırdı. Örneğin; bir makine mühendisliğini sadece erkek veya sekreterliği sadece bayanlar yapabilirdi. Ama artık çağ geliştikçe bu kavram ortadan kalktı. Artık herkes her şeyi yapabiliyor.Kadın kavramının hep üzerinde konuşulduğu mesleklerin başında mühendislik geliyor ve mühendislikte kadının önemini vurgulayan IEEE alt birimidir.

Mühendis olmak başlı başına bir kavram iken “Kadın Mühendis” daima popülaritesi yüksek konulardan olmuştur. Öncelikle mühendislik kavramını incelemek gerekir. Mühendislik nedir? Türk Dil Kurumu sözlüğünde: “İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.” olarak tanımlanıyor. Dikkat ederseniz eğer bu tanımın içinde cinsiyet ayrımı gözetilmemiş. Eski büyüklerimizin anlayışında kırılan en büyük husus da bu oldu. Artık kız çocukları daha çok destekleniyor ve her türlü zorluğa göğüs gerdirebilecek şekilde meslek sahibi olmak için okutuluyor.

Tüm mühendislik bölümleri ile birlikte çalışmakta ve bu bölümdeki öğrencilere destek olmaktadır.

IEEE WIE Aktif Üyesi olarak yararlanabileceğiniz imkanlar şunlardır:

  1. Seminer ve Konferanslar: Belirli dönemlerde düzenlenecek olan etkinliklere katılarak mühendislikteki kadının önemi konusunda ufkunuzu genişletebilir ve yeni staj/iş olanakları kazanabilirsiniz.
  2. İş birliği ve ortak çalışma: IEEE Gönüllüsü olarak mezun olduğunuzda karşılaşacağınız iş ortamını ve görev bilincini, WIE gönüllüsü olarak deneyimleyebilir ve de iş ortamına bir ön adım atabilirsiniz.
  3. Bağlantılar ve İletişim Ağı: Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok yerinden mezun ve öğrenci IEEE Gönüllüsü ile tanışabilir ve referanslarına bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden RESMİ KAYIT FORMU‘nu doldurmanız gerekmektedir.