Robotik ve Otomasyon Komitesi (Orjinal adı: Robotics and Automation Society); robotik, elektrik, elektronik, yazılım, mekatronik, otomasyon sektörlerindeki gelişmelere bağlı olarak çeşitli projelere imza atmayı hedefleyen, teoriyi uygulama becerisiyle pratiğe döken IEEE alt birimidir. RAS 2017 yılı itibari ile 30. yılını kutlamaktadır.

Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2014 yılından beri aktif olarak çalışmalarına devam eden RAS, Üniversite bünyesinde projeler yaparak, eğitimler düzenleyerek ve etkinlikler organize ederek Robotik bilincinin Lisans düzeyinde yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.

Robotik ve Otomasyon Komitesi;

  • Mekatronik Mühendisliği,
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği,
  • Makine Mühendisliği,
  • Bilgisayar Mühendisliği

Bölümleri ile birlikte çalışmakta ve bu bölümdeki öğrencilere destek olmaktadır.

IEEE’nin amacına uygun olarak odak noktasını projelere çeviren RAS, 6 teknik proje ve bir çok eğitimle birlikte hem Türk Hava Kurumu Üniversitesi, hem de Turkey Section’daki bir çok topluluğa göre daha çok projeyi hayata gerçekleştirerek “İnsanlık için daha iyi yarınlar üreten ve geliştiren” mühendisler olma hedefine adım adım yaklaşıyor.

Robotik ve Otomasyon Komitesi Aktif Üyeleri tarafından gerçekleştirilen projelerde bütçe ve ekipman desteği Topluluğumuz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca Proje Ekiplerimiz 3D Yazıcı, Lehim Makinesi ve komitelerine özel olarak ayrılan dolaplarının bulunduğu IEEE Topluluk Odasını toplantı ve çalışmaları için sınırsız kullanabilmektedir.

IEEE projelerde gerekli olan mühendislik becerisinin geliştirilmesi için Robotik ve Otomasyon Komitesi‘nin belirlediği konularda eğitimler hazırlamaktadır. Böylelikle proje ekiplerinde hem okula yeni başlayan arkadaşlarımızın eğitimlere katılarak kendini geliştirmesine imkan tanınmakta, hem de belirli becerilere sahip arkadaşlarımızın kendini geliştirmesine imkan tanınmaktadır.

Aynı zamanda Robotik ve Otomasyon Komitesi‘nin eğitmen kadrosu tarafından her dönem düzenli olarak Eğitime Destek kursları düzenlenmektedir. Aynı zamanda her 2. Dönem Mühendisliğe Giriş derslerine destek olması için Proje Kursları açılmaktadır. Herhangi bir Lisans Dersi için kurs taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden RESMİ KAYIT FORMU‘nu doldurmanız gerekmektedir.