Komitelerimiz

1 Aile

10 Komite = 10 Topluluk

Üniversitenin en geniş kapsamlı topluluğu

Türk Hava Kurumu Üniversite’sinin en büyük ve en kapsamlı topluluğu olan IEEE THKÜ’nin alt kolları olan komitelerimiz ile bilim ve teknolojiyi ilgilendiren her konuda kapsamlı bir şekilde çalışmaktadır.

Komitelerimiz

Komiteler hakkında bilgi sahibi olmak için resimlere tıklayınız.

Aerospace and Electronic System Society

Havacılık ve Elektronik Sistemler Komitesi

Komitemiz havacılık ve uzay alanındaki gelişmeleri yakından takip eder ve bu gelişmeler doğrultusunda projeler geliştirir. Komitemiz aynı zamanda gelişen havacılık, uzay ve mühendislik hakkında etkinlikler/ eğitimler düzenler ve üyelerimizi bilgilendirir. Bilgi paylaşımının ve ileriye dönük gelişimin esas olduğu komitemiz. Türkiye’de kurulan ilk AESS komitesidir.

AESS havacılık ve uzay alanlarındaki gelişmeleri takip eder ve bu gelişmeleri üyelerimizle paylaşarak onların ilgileri doğrultusunda geliştirmeyi amaçlar. Verdiğimiz eğitimler doğrultusunda edindikleri bilgileri, yaptığımız projelerde kullanabilme imkanı sağlamakla birlikte akademik derslerde öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe dökebilme imkanı sağlar. Gerçekleştirdiği konferanslar, teatalklar ve eğitimlerle üyelerimizin sektördeki tecrübeli ve bilgili kişilerden faydalanmasını, ufuklarının açılmasını, bilgi seviyesinin her daim arttırılmasını hedefler. Güncel ve farklı alanlardaki projelere katılmayı teşvik eder.

AESS, pozitif bilimlere ilgi duyan ve kendini havacılık, uzay ve mühendislik alanında geliştirmek isteyen bütün bunları yaparken bir arkadaş hatta bir aile ortamında sosyal bir şekilde bulunmak isteyen herkese hitap etmektedir.

AESS içeresinde havacılık ve uzay alanındaki önemli kişilerden konferans alarak veya teatalklara katılarak siz de sanki yıllardır mühendismiş gibi deneyimler elde edebilir, eğitimlerimize katılarak kendi bilgi seviyenizi yükseltebilir ve projelerimize katılarak takım içerisinde sosyal bir ağla nasıl çalışılacağı konusunda deneyim kazanabilir ve mühendislik tecrübelerinizi arttırabilirsiniz.

AESS olarak havacılık ve uzay alanını ilgilendiren geniş bir skalada ve her seviyede proje yapmaktayız. Arkadaşlarınızla beraber katıldığınız etkinliklerde maketten yapabileceğiniz roketlerden tutun da yüksek güç roketlerine kadar emek ve zaman isteyen profesyonel projelerde yer alma imkanı bulabilirsiniz. Kısacası havacılık ve uzayla ilgili her türlü alanda projeler geliştirmekteyiz.

AESS olarak her yıl havacılık ve uzayla ilgili bilgisayar programlarının eğitimini ve mühendislik programlarının eğitimini vermekteyiz. Bunun yanı sıra konferanslarımızdan ve teatalklarımızdan havacılık ve uzay sektörü hakkında bilgi alabilir ya da nasıl daha yaratıcı bir mühendis olunabileceğini öğrenebilirsiniz.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Circuits and Systems Society

Devreler ve Sistemler Komitesi

Elektrik, elektronik, gömülü sistemler, yazılım, mekatronik ve otomasyon sektörlerindeki gelişmelerle birlikte öğrenilen teorik, dizayn ve analiz bilgilerinin, devreler ve sistemlere uygulayarak çeşitli projeleri hayata geçirmeyi hedefleyen teknik IEEE alt birimidir.

Komitemiz gönüllüleri teknik açıdan geliştirmeyi amaçlar. Gönüllülerin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler, çeşitli aktiviteler düzenler ve projeler geliştirir

Kendilerini bu alanda geliştirmek isteyen tüm gönüllülere destek olur.

Alanınız için gerekli teknik bilgileri öğrenebilirsiniz. İş ortamı ve görev bilinci için ön hazırlık içinde bağlantılarınızı arttırabilir ve referanslarınıza bir yenisini ekleyerek kariyer gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz

Komitemizde 3D printer, tekerlekli sandalye ayak desteği, Bluetooth RC araç, Tesla bobini, amfi, güç kaynağı doğrultucu, parmak izli kapı kilidi, geliştirme kartı projeleri gerçekleştirilmiştir. Siz de bu bünyede kendi projelerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Arduino Workshop, SolidWorks Workshop, PIC atölyesi, lehim atölyesi gibi talepleri de gözeterek eğitimler verir.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Computer Society

Bilgisayar Komitesi

Bilgisayar Komitesi (Orjinal adı: Computer Society); yazılım ve donanım sektörlerindeki gelişmelere bağlı olarak çeşitli projelere imza atmayı hedefleyen, teoriyi uygulama becerisiyle pratiğe döken IEEE alt birimidir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2014 yılından beri aktif olarak çalışmalarına devam eden CS, Üniversite bünyesinde projeler yaparak, eğitimler düzenleyerek ve etkinlikler organize ederek Bilişim sektörü hakkında lisans öğrencilerini bilinçlendirmeyi hedefler. Bilgisayar Komitesi, çalışmalarını bilişim ve yazılım konularında yapmaktadır. Daha çok programlama konularına yoğunlaşan CS, proje ve eğitimlerini bu kapsamda devam ettirmektedir.

Bilgisayar Komitesi;

  • “Yazılım ve bilişim alanlarına ilgi duyan her bölümden herkese hitap etmektedir”

IEEE’nin amacına uygun olarak odak noktasını projelere çeviren CS,  teknik proje ve eğitimlerle birlikte hem Türk Hava Kurumu Üniversitesi, hem de Turkey Section’daki bir çok topluluğa göre daha çok projeyi hayata gerçekleştirerek “İnsanlık için daha iyi yarınlar üreten ve geliştiren” mühendisler olma hedefine adım adım yaklaşıyor.

Bilgisayar Komitesi Aktif Üyeleri tarafından gerçekleştirilen projelerde bütçe ve ekipman desteği Topluluğumuz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca Proje Ekiplerimiz Masaüstü Bilgisayar, Kablolu İnternet ve komitelerine özel olarak ayrılan dolaplarının bulunduğu IEEE Topluluk Odasını toplantı ve çalışmaları için sınırsız kullanabilmektedir.

IEEE projelerde gerekli olan mühendislik becerisinin geliştirilmesi için Bilgisayar Komitesi’nin belirlediği konularda eğitimler hazırlamaktadır. Böylelikle proje ekiplerinde hem okula yeni başlayan arkadaşlarımızın eğitimlere katılarak kendini geliştirmesine imkan tanınmakta, hem de belirli becerilere sahip arkadaşlarımızın kendini geliştirmesine imkan tanınmaktadır.

Aynı zamanda Bilgisayar Komitesi’nin eğitmen kadrosu tarafından her dönem düzenli olarak Eğitime Destek kursları düzenlenmektedir. Aynı zamanda her 2. Dönem Mühendisliğe Giriş derslerine destek olması için Proje Kursları açılmaktadır. Herhangi bir Lisans Dersi için kurs taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Educational Activities

Eğitim Aktiviteleri

İnsanlığa,doğaya gerçekleştirdiği projelerle yarar sağlamayı amaçlayan bu komite üyelerine “Ardunio”,”Java” gibi teknik konularda eğitim sunar ve üyelerin eğitimde öğrendiklerini başkalarına anlatma yoluyla pratik olarak bu konuda gelişmelerini ve aynı zamanda bu vesileyle sosyal açıdan da gelişmelerini sağlar.Ayrıca üyelerin projelerin işleyişi sırasında kriz yönetimi,stres yönetimi gibi konularda gelişmesini sağlar.

Eğitim Aktiviteleri Komitesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki kardeşlerimize bilim, teknoloji ve mühendisliği tanıtır; kardeşlerimize ve yaş ayırt etmeksizin herkese robotik kodlama, yazılım ve donanım gibi konularda eğitimler vererek onları bilgilendirir.

Bunların yanı sıra kulüp içerisi eğitimlerden sorumludur.

Kendini geliştirmek isteyen herkese.

Öğretirken öğrenmeyi sağlayan bir komite olan eğitim aktiviteleri komitesi, iletişim becerilerini yüksek oranda arttırır; bilim, teknoloji ve mühendislik konularında bilgilendirir.

Projelerimizin çoğu aldığımız teknik eğitimi projeye bağlı olarak ilkokuldaki,lisedeki kardeşlerimize anlatmak temeli üzerine kurulu.
Örnek vermek gerekirse : Hour of Code, Pusula, Teach and Make gibi.
GOG (Geleceğindeki Okulunu Gör) : Lise öğrecilerinin bilgilenmesini amaçlayan bu projede liseldeki öğrenileri okulumuzda misafir edip hem okulumuzu gösterip,tanıtıp hem de bölümlerimiz hakkında bilgi veririz,sorulan soruları cevaplarız.
Çeviri Ekibi : İngilizce makaleler çeviren bu ekibimize katılarak hem teknik bilgi edinip hem de ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Eğitimlerimiz projeye bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor, örnek vermem gerekirse Java, Arduino, Python örnek olarak verilebilir.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Indusrty Application Society

Endüstri Uygulamaları Komitesi

IEEE THKÜ IAS (Industry Application Society) yani Endüstri Uygulamaları Komitesi olarak endüstri ürünlerin tasarımı, üretimi, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gibi uygulamalarda görev alan, her aşamada verimliliği göz önünde tutan bir komitedir. Ayrıca IEEE THKÜ IAS komitemiz Türkiye’de ilk Chapter kurulumunu tamamlayan IAS komitesi olarak resmen global ailesine katıldı.

Enerji verimliliği ve dönüşümü, yenilenebilir enerji, elektronik cihazlar ve çevre dostu projeler, eğitim projeleri gibi alanlarda çalışmalar yürütür.

Kendini geliştirmeyi hedefleyen, üretim sürecini-sadece teknik olarak değil bir projenin baştan sona nasıl oluştuğunu- her anlamda deneyimlemek isteyen, aynı zamanda teknik olarak kendini yetkin gören veya verilecek eğitimlerle kendini bir adım ileri taşımak isteyen, komitenin çalışma alanlarına uygun bir proje fikri olan, iş hayatından önce bunun bir simülasyonunu tecrübe etmek isteyen her bölümden insana hitap etmektedir.

IEEE THKÜ IAS olarak düzenlediğimiz teknik projelere katılım göstererek veya katkı sağlayarak yeni bakış açılarına sahip olabilir, hem de skalanızı genişleterek farklı alanlarla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Ek olarak ekipte göstereceğiniz her yeni aktiflik sizi bir adım ileriye taşıyıp daha çok şey öğrenmenize yol açacaktır. Ayrıca verilen eğitimler sayesinde hem teknik anlamda hem de akademik anlamda öğrenciliğinizde kendinizi geliştirerek profesyonel hayata kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Solar Rover: Güneş enerjisi ile çalışan ve yer istasyonları barındıran araç. Temiz enerji kullanımı ile çevre dostu olan minyatür arabalar yakıt gerektirmeden, enerji depolama sistemleri ile çalışmaktadır.
Powerbank Workshop: Temiz ve verimli enerjide önemli yeri olan güneş panelleriyle basit düzeyde taşınabilir powerbank üretildi.

Kanvas İş Modeli ve Storytelling hakkında eğitimler verildi.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Robotics and Automation Society

Robotik ve Otomasyon Komitesi

Robotik ve Otomasyon Komitesinin genel amacı robotik, elektrik, elektronik, yazılım, mekatronik ve otomasyon sektörlerindeki gelişmelere bağlı olarak çeşitli projelere imza atmayı hedefleyen IEEE Topluluğunun vazgeçilmez alt kollarından biridir.

Çalışmaların çoğunluğu robotik alanda olsa da mühendisliğin olduğu her yerde çalışma imkanı oluşturulabiliyor.

Mekatronik, Elektrik Elektronik, Makine, Bilgisayar mühendisliklerine hitap eder. Ama sadece bunlarlada sınırlı kalmıyor kendini geliştirmek farklı şeyler denemek isteyen tüm mühendisliklere hitap ediyor.

Komite içinde yapılan etkinliklere, projelere katılarak kendinize yeni şeyler katabilirsiniz.

Güneş Enerjili Solar Powerbank, Arduino Workshop.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Sosyo-Teknik Komitesi

Geziler, sosyal organizasyonlar ve Vefa Gecesinin organizasyonundan sorumlu olan sosyal komite.

Sosyo-Teknik komitesi, sosyal ve teknik olmak üzere iki alandan oluşur.

Sosyal alanda dönem başı kahvaltıları, karaoke, piknik, iftar yemekleri, paintball ve buz pateni gibi sosyal organizasyonlar ile kulüp içindeki bağları canlı tutar ve dışarıdan olacak katılımlarla IEEE ailesini genişletir.

Teknik alanda ise sektördeki öncü şirketlere teknik geziler düzenleyerek üyelerin gelecekteki çalışma alanlarını yakından görmelerine ve öğrenilen teorik bilgileri pratiğe dökmelerine yardımcı olur.

Kendini geliştirmek isteyen herkese.

Sosyo-Teknik komitesi etkinlikleri koordine ve organize eden komitedir. Bu sebeple sosyal alanda üyeleri bu alanda olduğu gibi sosyalleşme, etkili iletişim kurma gibi alanlarda da geliştirir.

Teknik alanda ise gelecekteki çalışma ortamını yakından görme, teorik bilgiyi pratiğe geçirme ve ilgili mesleğin sektördeki yerini ve çalışma alanını öğrenme gibi avantajları üyelere sunar.

Vefa Gecesi, her yıl komite başkanı eski ve yeni IEEE üyelerinin buluştuğu bir gece düzenler.

Sosyo-Teknik bünyesinde düzenli olarak düzenlenen bir eğitim yoktur.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Sponsorluk Komitesi

Komitemiz, topluluğun maddi anlamda ihtiyaçlarını karşılamayı ve topluluk üyelerine fırsatlar yaratmayı amaçlar.

Komitemizin üyeleri, diğer komitelerin proje ve etkinlikleri için maddi imkan sağlar.

Komitemiz kendini geliştirmek isteyen tüm IEEE gönüllülerine hitap etmektedir.

Sponsorluk komitesi üyeleri yöneticiler ile birebir iletişime geçerek iş hayatlarında çalışacağı ortam ile tanışma fırsatı yakalarlar.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Tanıtım ve Tasarım Komitesi

Topluluğun marka değerini ve imajını düzeltir. Yapılan tasarımlarda ve kullanılan öğelerde topluluğun tasarım standartlarını belirler ve sonraki yönetimlere yol gösterici ekipmanlar hazırlar.

Yapılacak Etkinliklerin ;
• Etkinlik öncesi tanıtımı, afiş tasarımı ve video tasarımlarını hazırlar. Etkinlikte yer alacak kişileri etkinliğe hazırlar ve etkinliklerin tasarım sponsorluğunu sahiplenir.
• Etkinlik öncesi sosyal medya etkinlik tanıtımı görevini üstlenir ve katılımcıların etkinlik ile ilgili tüm bilgilere ulaşmasını sağlar.
• Etkinlik içerisinde görevler dâhilinde oluşabilecek teknik aksaklıklar ile ilgilenir ve bunların çözümlenmesine yardımcı olur.
• Etkinlik sonrası fotoğrafları hazırlar ve sosyal medya paylaşımlarını yönetir.

Katılacak yarışmalarda;
• Katılımcı takımların tanıtımı ve yapılacak yarışmanın tanıtımını üstlenir.
• Katılacak takımların takım formalarını hazırlar.
• Forma üzerindeki sponsorluk ve isim bilgilerini düzenler.
• Etkinlik sonrası fotoğrafları hazırlar ve sosyal medya paylaşımlarını yönetir.

Tasarım, video hazırlama, blog ve sosyal medya üzerine ilgisi olan bütün öğrenciler bu komite içerisinde yer alabilirler

Tasarım Ekibi: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator gibi programlar yardımıyla kendinizi grafik tasarım konusunda geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Ekibi: Topluluk sosyal medya hesapları ve ekip desteği ile sosyal medya kullanımı ve yönetimi hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Video Tasarım Ekibi: Çıkarılacak olan videolar için konsept üretebilir, videoların çekilmesinde rol oynayabilir ve bu videoları düzenleyerek kendinizi bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

Blog Ekibi: Blog sayfamız üzerinde editörlük yapabilir, dilediğiniz
konularda(siyasi, dini vb. konular haricinde) düşüncelerinizi ya da katıldığınız etkinliklerden sonra görüşlerinizi bildiren inceleme yazıları yazarak editör olmaya adım atabilirsiniz.

Yıl içerisinde çıkacak olan ürünlerin(polar, t-shirt, vb.) tasarımlarının hazırlanması ve en iyi şekilde tanıtılması bu komitenin projelerindendir.

Çalışma alanları doğrultusunda Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro konuları Tanıtım ve Tasarım Komitesi altında verilebilecek eğitimlere örnek olarak gösterilebilir.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.

Women In Engineering

Mühendislikte Kadın Komitesi

Günümüzde kadınlar her alanda başarılı oldukları gibi mühendislik alanında da başarılılardır. Mühendisliğin cinsiyet ayrımıyla değil mesleğini sevmekle ilgili olduğu herkes tarafından anlaşılmaya başlamıştır.Kadın mühendislerin başarılarını daha çok gözler önüne sermek ve desteklemek amacıyla kurulmuş olan IEEE alt birimidir.

Mühendislik ve mühendislikle ilgili her şey hayatımızın her yerinde olduğu gibi kadın mühendisler de hayatımızın her yerindedir. Yani çalışma alanımız hayatın her yeridir.

Tüm mühendislik kollarındaki öğrencilerle ortaklaşa yürütülür

Komitemiz belirli zamanlarda alanlarında başarılı kişilerle seminerler ve konferanslar düzenlemektedir. Bu sayede farklı konularda yeterince bilgiler elde edebilirsiniz.

WIE gönüllüsü olarak katıldığınız birçok etkinlik sayesinde iş birliği, sorumluluk alma bilincini deneyimleyip iş hayatınızda bir adım önde başlayabileceksiniz.

Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok ülkesindeki insanlarla iletişim halinde olabileceksiniz.Bu sayede farklı referanslar bulabilirsiniz.

WIE STAR PROJESİYLE lise ve ilkokuldaki öğrencileri mühendislik nedir, ne değildir öğretilecektir. Ön yargılar olmadan onlara mühendislikle alakalı bilgi aktarımı yapılacaktır.Özellikle kız çocuklarının mühendislik için de gayet yeterli olduklarını amaçlamaktadır. Bir çocuğun bile hayatına dokunabilmek en büyük amacımızdır.

Teknoloji ve bilim ışığı altında her yıl gönüllülerimizin hem eğitim hem de sosyal hayatı açısından onlara yararlı olacak her türlü eğitimi onlara verebilmeyi amaçlamaktayız.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurmanız gerekmektedir.