Tam 150 Yıldır

Globalde IEEE Nedir?

The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE (Türkçe: Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü).

Elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur. 1884 yılında kurulan IEEE insanlık yararına teknolojiyi geliştirmeyi hedefleyen bir topluluktur.

Dünyanın en büyük teknik organizasyonu olarak, IEEE üyeleri arasında mühendisler, bilim insanları ve diğer uzmanlar bulunur. Kurucu unsur olan elektrik elektronik mühendisleri dışında, günümüzde bilgisayar mühendisleri, yazılım geliştiricileri, bilişim teknolojileri uzmanları, fizikçiler, hekimler ve daha birçok meslekten insan IEEE çatısı altında bulunmaktadır. Bu nedenle topluluğun tam adı artık geçerliliğini yitirmiştir ve resmi evraklar dışında pek kullanılmamaktadır. Bu uzun isim yerine IEEE kısaltması daha çok tercih edilmektedir.

IEEE’ye Hızlı Bir Bakış

IEEE :

 • Dünyada 160’ı aşkın ülkede 426,000 üyeye
 • 117,000’den fazla öğrenci üyeye;
 • Dünya genelinde 10 coğrafik bölgede (region) 334 bölüme (section);
 • Lokal üyeleri benzer teknik ilgi alanında toplayan 2,116 Chapter’a;
 • 80 ülkede bulunan üniversitelerde toplamda 2,669 öğrenci koluna;
 • Toplamda 922 IEEE teknik topluluklarının öğrenci kolu Chapter’larına;
 • 440 affinity gruba; (IEEE Affinity grupları teknik olmayan bir veya birden fazla Section veya Konseyin alt birimleridir. Bunlar IEEE-USA Consultants’ Network, Young Professionals (YP), Women in Engineering (WIE), and Life Members (LM)) sahiptir.

IEEE:

 • IEEE’nin teknik ilgi alanlarını temsil eden 39 topluluk ve 6 teknik konseye sahiptir.
 • Her ay 8 milyon indirmeyle toplamda 3.5 milyon döküman içeren IEEE Xplore Dijital Kütüphanesine sahiptir.
 • Geliştirilme aşamasında olan 1,671’den fazla standart ve projeye sahiptir.
 • Yaklaşık olarak 180 dergi ve gazete yayınlamaktadır.
 • 91 ülkede 1,600 konferansa sponsorluk yapmaktadır.
 • Global olarak IEEE dışındaki 1,000’i aşkın kurumla partnerlik yapmaktadır.
 • Konferanslara 480,000’i aşkın katılımcı çekmektedir.
 • IEEE Xplore® ile birlikte 1,400’den fazla konferans metinleri yayınlamaktadır.

  AIEE’NİN KURULUŞU

1884 ilkbaharında, elektrik mesleklerinde küçük bir grup insan New York, ABD’de bir araya geldi. Yeni gelişmekte olan ülkelerdeki profesyonelleri desteklemek ve onlara insanlığın iyileştirilmesi için yenilik uygulamak için çabalarına yardım etmek için yeni bir organizasyon kurdular – Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü veya kısaca AIEE. O Ekim ayında, AIEE ilk teknik toplantısını Philadelphia, PA, ABD’de gerçekleştirdi. Batı Birliği’nden Norvin Green’in kurucusu gibi birçok lider telgrafkonu başlığı ile geldiler.

Alexander Graham Bell telefon endüstrisini temsil ederken, Thomas Edison gibi diğerleri güç konusundan geldi. AC indüksiyon motorları, uzun mesafeli AC iletimi ve daha büyük elektrik santralı gibi yeniliklerle güçlendirilen elektrik gücü hızla yayıldı. AEG, General Electric, Siemens & Halske ve Westinghouse gibi şirketler markalaşmaya başladı. AIEE, gittikçe artan bir şekilde, elektrik gücü ve sunduğu benzeri görülmemiş ürün ve hizmetler vasıtasıyla insanların yaşamlarını değiştirme yeteneğine odaklandı. Kablolu iletişimde ikincil bir odağı vardı, hem telgraf, hem de telefon. AIEE, teknik toplantılar, yayınlar ve standartların geliştirilmesi yoluyla elektrik mühendisliği mesleğinin gelişimine öncülük ederken, yerel bölümler ve öğrenci şubeleri aracılığıyla yararlarını yaygın mekanlardaki mühendislere getirdi.

  IRE’NİN KURULUŞU

Guglielmo Marconi’nin 1895-1896’daki kablosuz telgraf deneyleriyle başlayan yeni bir endüstri ortaya çıktı. Başlangıçta “kablosuz” telgraf olarak adlandırılan şey, John Fleming’in diyodundan ve Lee de Forest’ın üçayağından çıkan elektrikli amplifikasyon olanaklarıyla vakum tüplerinde bulunan radyo oldu. Yeni endüstriyle birlikte 1912’de yeni br toplum oluştu; Radyo Mühendisleri Enstitüsü.

IRE, AIEE üzerinden şekillendi ancak radyoya ve daha sonra elektronik alana ayrıldı. Ayrıca, üyelerini yayınlar, standartlar ve konferanslarla birbirine bağlayarak ve bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak için yerel bölümler ve toplantılar düzenlemeye teşvik ederek mesleğini ilerletti.