Havacılık ve Elektronik Sistemler Komitesi (Orjinal adı:Aerospace  and Electronic  System Society); Dünya’nın en büyük topluluğu olan IEEE, içinde herkese hitap edecek şekilde birçok komite barındırmaktadır. Bu komiteler, üniversitelerdeki IEEE’nin altında bulunmaktadır. Ülkemizde birçok üniversitede IEEE olmasına rağmen AESS Komitesi ülkemiz üniversiteleri arasında bir ilktir. T.H.K Üniversitesi IEEE olarak 2015 güz döneminde, 2015 bahar döneminde AESS’i açma kararı aldık. Henüz hazırda yapılmış olmayan lakin yapılmayı bekleyen projelerimiz vardır. Her topluluğun, komitenin olduğu gibi ” T.H.K. Üniversitesi IEEE AESS Komitesi” nin de edindiği ilkeleri olan IEEE alt birimidir.

AESS Komitesinin edindiği ilkeler şunlardır :

 • Havacılık ve uzay alanındaki tüm yenilikleri yakından takip ederek bu alanda gerçekleşen yenilikleri ve gelişmeleri bu alana ilgi duyan üyelere aktarmak,
 • Gelişmekte olan havacılık ve uzay teknolojisi ile alakalı araştırmalar yapmak ve bu alandaki bilimsel yazıları T.H.K. Üniversitesi IEEE Dergisi aracılığı ile yayınlamak,
 • Gerek IEEE’nin gerekse AESS’in sunduğu fırsatları üyelerine anlatarak, onların bu aileye dahil olmasını sağlayarak daha büyük bir aile olmak,
 • Tüm T.H.K. Üniversitesi IEEE ailesinin de amaçladığı gibi, havacılığa gönül veren üyelerimizin bireysel olarak kendilerini bu alanda geliştirmelerine destek olacak şekilde eğitimler, seminerler vermek,
 • Havacılık ve uzay biliminin teknolojiye yansıması ve günlük yaşantımıza etkisini vurgulamak,
 • Üyeler arasında bilgi paylaşımının olabileceği ortamları hazırlamak,
 • Teknik projelerle havacılık ve uzay teknolojisinin farklı alanlarında projelerin geliştirilmesini sağlamak,
 • Üyelerin havacılık ve uzay alanında gerçekleştirilen yarışmalara katılımını teşvik etmek ve kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır.

Havacılık ve Elektronik Sistemler Komitesi;

 • Uçak Mühendisliği,
 • Uzay Mühendisliği

Bölümleri ile birlikte çalışmakta ve bu bölümdeki öğrencilere destek olmaktadır.

IEEE’nin amacına uygun olarak odak noktasını projelere çeviren AESS,  teknik proje ve bir çok eğitimle birlikte hem Türk Hava Kurumu Üniversitesi, hem de Turkey Section’daki bir çok topluluğa göre daha çok projeyi hayata gerçekleştirerek “İnsanlık için daha iyi yarınlar üreten ve geliştiren” mühendisler olma hedefine adım adım yaklaşıyor.

 1. İş birliği ve ortak çalışma: IEEE Gönüllüsü olarak mezun olduğunuzda karşılaşacağınız iş ortamını ve görev bilincini, AESS gönüllüsü olarak deneyimleyebilir ve de iş ortamına bir ön adım atabilirsiniz.
 2. Bağlantılar ve İletişim Ağı: Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok yerinden mezun ve öğrenci IEEE Gönüllüsü ile tanışabilir ve referanslarına bir yenisini ekleyebilirsiniz.

EEE AESS SAC (Student Activities Committee) tarafından sağlanan malzeme, bütçe ve ekipman desteği ile birlikte mevcut olarak devam eden projelere devam edebilir ve/veya kendi projenizi IEEE AESS bünyesi ve sponsorluğu altında çıkartabilirsiniz.

AESS her yıl düzenli olarak gelen talepler ve mevcut müfredatı inceleyerek eğitimler açar. Bu eğitimlere katılarak Üniversite derslerinde eksik kaldığınız noktaları pekiştirebilir ve yeni Bilim dalları öğrenebilirsiniz.

Üyelik için hiç bir kısıtlamamız olmamakla beraber , kendisini bilime , teknolojiye ve gönüllüğe adayan herkese kapımız açıktır. Sadece yapmanız gereken ufak prosedürler var ;

Üniversite tarafından Resmi IEEE THKÜ Öğrenci Kolu üyeliğinizin tanınması için sitemiz üzerinden RESMİ KAYIT FORMU‘nu doldurmanız gerekmektedir.